MEHMET HAN PASAJI YIKILMASIN!

Amed’in Sur İlçesi Dabanoğlu Mahallesi’nde bulunan 60 yıllık tarihçesi bulunan Mehmet Han Pasajı önce kamulaştırıldı şimdi ise yıkımına karar verildi. 2015’te çatışmalı süreç sonrası Türk devleti, Sur’u riskli alan, acil kamulaştırma gibi keyfi düzenlemeler kapsamına alarak birçok yeri ya kamulaştırdı ya da yıkımın önünü açtı.

Yaşar KAZICI / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Yurtsever Sosyalist İşçi / Sayı:14

Mehmet Han Pasajı’nın yıkılma kararını ilginç kılan ise bulunduğu mahallede ve sokakta pasaj dışında kamulaştırma ve yıkım kararının olmaması. Esnaflar haklı olarak eğer kamunun yararınaysa, kamusal bir projeyi engelliyorsa buyursun yıksınlar diyor. Daha da ilginci Mehmet Han Pasajı’nın neden kamulaştırıldığı ve şimdi ise neden yıkılmak istendiğini izah eden tek bir resmi belge, beyanat ortada yok. Esnaflar basın ve sosyal medya aracılığıyla defalarca sesini duyurmaya çalıştılar, kentin valisiyle, Ticaret Odası başkanı, Esnaf Odası ile görüştüler ama bu görüşmelerin hepsi boşa çıkarıldı, sonuç alınamadı.

Esnafa ceza kesmek anlamına gelen 28 aylık ecrimisil bedelleri (işgaliye kirası) ödetildi. Esnaf dükkanlarımızı ya bize satın ya da kiracı olarak devam edelim bunların hiçbiri olmuyorsa en azından alternatif bir yer gösterin oraya taşınalım diyor. Kentteki siyasi partiler bir dizi ziyarette bulundu, HDP’li Semra Güzel soru önergesi verdi. Esasında kentin gündemleri arasına girmiş olan bir konuyla ilgili devletin ısrarcı bir şekilde yıkma kararının arkasında durması bir dizi soruyu beraberinde getiriyor.

Umutsuzluğa ve çaresizliğe kapılan esnaflar geçtiğimiz günlerde sorunlarını dile getirmek için açmış oldukları Twitter hesabından yıkımı engelleyemediklerini, kısa sürede hanı boşaltacaklarını ifade eden bilgilendirme notu paylaştılar. Kamu yararının gözetilmediği, kağıda uydurulduğu ama hukuka uygun olmayan, insanların mağdur edileceği bir süreç işletiliyor. Hanın kamulaştırılma ve yıkım süreçleri şeffaf ilerlemediği için insanlar AKP’nin 18 yıllık rant politikasının bir parçası olarak görüyorlar. Newroz Gazetesi olarak yaptığımız röportajda bir esnaf aynen şunu söylemişti: “3-5 kişi buranın rantını yiyecek diye 500 insanı mağdur edecekler’’

Mehmet Han Pasajı’nın yıkımı yalnızca insanların mağduriyetleriyle sınırlı değil pasaj esnafları arasında işlemeci, iplikçi, tesbihçi vb. çeşitli alanlardan Amed’e has bir zanaat tarihi de yok ediliyor. Görüşme gerçekleştirdiğimiz zanaatkarlar biz buradan çıkarsak bu meslek ölecek, biz yüksek kiralar verecek durumda değiliz, haliyle usta-kalfa-çırak ilişkisi üzerinden yaptığımız mesleki aktarım kaybolacak diyor.

Mehmet Han Pasajı yıkılmadı ancak üzerinde yıkım kararı var, bu kararı ancak tüm toplumsal kesimler, şehrin STK’ları, aydınları, siyasi partileri sürece sahip çıkarak tersine çevirebiliriz.

Yurtsever Sosyalist İşçi – Tüm sayıların PDF’leri aşağıdadır

Sayı-1

Sayı-2

Sayı-3

Sayı-4

Sayı-5

Sayı-6

Sayı-7

Sayı-8

Sayı-9

Sayı-10

Sayı-11

Sayı-12

Sayı-13

Sayı-14