Genel-İş işçilere rağmen TİS’i imzaladı

Genel-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Kadıköy Belediyesi’nde grevde olan işçileri görmezden gelip, işçilere haber vermeden belediye ile TİS imzaladı

Kadıköy Belediyesi yönetimi ile görüşen Genel-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri, greve çıkan belediye işçilerinin rızası olmadan Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) imza attı. Kadıköy Belediyesi ile Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında 8 aydır süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkanınca, işçiler 16 Şubat’ta greve başladı. Gelişmelere ilişkin açıklama yapan işçiler, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nin kendilerinden habersiz ve kendilerinin onaylamadığı şekilde Kadıköy Belediyesi ile masaya oturarak, anlaşma imzaladığını duyurdu.

Sendikanın Genel Merkezi’ne tepki gösteren Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Sekreteri Cem Karasoy, “Bu kabul edilemez bir durumdur. İşçinin iradesi, bizim irademiz hiçe sayıldı” dedi.

Karasoy, işçilerle yapacakları toplantı ardından yeni yol haritalarını açıklayacaklarını söyledi.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şubesi ile belediye arasında 8 ay süren görüşmelerin tıkanması üzerine işçiler 16 Şubat’ta greve başladı. 8 ay boyunca yapılan görüşmelerde idari ve sosyal maddeleri içeren 62 madde kabul edilmiş, ekonomi maddelerini kapsayan 19 madde de ise anlaşma sağlanamamıştı.

Şube başkanı: Sözleşmeyi kabul etmiyoruz

Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Bu işin daha fazla uzamaması, işçinin hakkının biraz daha yükseltilmesi için bu işi barışla uzlaşıyla bitirelim dedik. Aldığımız cevap şu; ‘Bu iş bitti, imzalar atıldı’ Sözleşmeyi kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kartal işçisi geliyor, Ataşehir işçisi geliyor, buradayız” dedi.

İşçilere seslenen Arıkan, “Hep söyledik, siz kabul ederseniz biz de kabul ederiz dedik. Siz kabul etmiyorsunuz, biz de kabul etmiyoruz. Hiç kimse işçiyi tehdit ederek, “Bu iş bitti, sözleşme bitti, herkes işinin başına” diyemez. Biz bitti demeden bitmeyecek, bu kavga devam edecek” diye konuştu.