HDP asgari ücret için kanun telifi verdi

HDP Ekonomi Komisyonu, asgari ücretin 3 ayda bir belirlenmesi için hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Meclis’te konuşan Garo Paylan, CHP’nin asgari ücretin 6 ayda bir düzenlemesi için verdiği teklifi yeterli bulmadıklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi Komisyonu’nda yer alan Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ve Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, asgari ücretin 3 ayda bir belirlenmesi için partileri tarafından hazırlanan kanun teklifine dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda hazırlanan kanun teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulduğu bilgisini paylaşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, “Şu anda asgari ücretliler bir sefalet ücreti ile karşı karşıya. Önümüz ramazan. İftar sofraları, sahur sofraları kurulmaya çalışılacak. Sayın Cumhurbaşkanı, manda yoğurtlu, hurmalı, kestane ballı; akşamdan yiyip yatacak. O porsiyonların maliyeti açlık sınırını geçmiş durumda. Vatandaş nasıl iftar yapacağını nasıl sahur edeceğini düşünüyor” dedi.

Paylan sözlerine şöyle devam etti:

“AKP iktidarı ‘işçiyi, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ demiştir. Ancak şu anda işçi, memur, emekli, dar gelirli, enflasyona eziliyor. Enflasyon, ezip geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı olarak asgari ücretin yüzde 50 artırıldığını bundan sadece birkaç ay önce bir törenle, bir müjde gibi açıkladı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘maşallah’ dediği yüzde 50 zamlı asgari ücret 40 gün dayanmadı.

CHP’nin 6 ayda bir değerlendirilmesi için verdiği önerge yeterli değil

Bu sabah manşetlere çıktı, çeyrek lahana 10 lira. Bir yurttaşımızın çeyrek lahana alacak bile gücü yok. Bir kilo kıyma 120 lira. Beş litrelik bir teneke yağ 250 lira olmuş. Tencereler kaynamıyor. AKP’nin yılda bir diye önerdiği, CHP’nin altı ayda bir değerlendirilmesi için verdiği önergenin yeterli olmadığını düşünüyoruz.

Asgari ücret derhal açlık sınırının üstüne çekilmeli

En azından derhal açlık sınırının çok daha üzeri bir rakama çekilmelidir ki yurttaşlarımız tencerelerini kaynatabilsinler.”