Adıyaman’da temizlikçi alımına 17 bin kişi başvurdu

Sağlık Bakanlığı’nın Adıyaman’da açtığı 19 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna, 2 bin 170’i üniversite mezunu 17 bin 86 kişi başvurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın Adıyaman’da açtığı 19 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna, 2 bin 170’i üniversite mezunu olmak üzere 17 bin 86 kişi başvurdu. Şoför, marangoz, elektrikçi gibi 53 kişilik kadroya yapılan başvuruyla birlikte ise toplam 25 bin kişi iş istedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, sadece bir ilde bile işsizliğin gözler önüne serildiğini belirtti. “Ülkede yoksulluk kol geziyor. İktidar ise rahat koltuklarında bu tabloyu izlemekle yetiniyor” dedi.

Tutdere, “Adıyaman’daki acı tablo her yerde var. Derinleşen ekonomik kriz, zamlar, ülkemizde milyonlarca vatandaşımızın canını yakmaya, gençlerimizin hayallerini yıkmaya devam ediyor. İktidarın ekonomideki beceriksizliği nedeniyle işsizler ordusu giderek büyüyor. Her evde işsiz, 81 ilde yoksul var” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) son açıkladığı işsizlik verilerine göre çalışma çağında olup da eksik istihdam ve diğer nedenlerle çalışamaz halde olanların oranı 2021’de yüzde 24,4 oldu. Geniş tanımlı işsizlik denilen bu oran, pandeminin etkilerinin yoğun olarak yaşandığı 2020 yılından sadece 1 puan geride kaldı.

TÜİK’in işsizlik olarak tanımladığı oran ise 1,1 puan azalarak yüzde 12 oldu. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılında bir önceki yıla göre 121 bin kişi azalarak 3 milyon 919 bin kişi oldu.

Evrensel